Seyahat ve Gezi

Bilinmeyen Sosyalist Ülke: Transdinyester

Tanınmayan Transdinyester ülkesi, Doğu Avrupa’da Moldova ve Ukrayna arasında yer alan Sovyet sonrası bir “donmuş çatışma” (Özerk) bölgesidir.

Resmi olarak Transdinyester Moldova Cumhuriyeti olarak bilinen bu ayrılıkçı devlet, Sovyet mirasını gururla elinde tutuyor. Neredeyde bütün şehirde Lenin’in heykelleri sokaklarda sıralanıyor, Transdinyester bayrağı ise dünyada orak ve çekiç amblemine sahip tek bayrak.

Bu münzevi ve marjinalleştirilmiş müstakbel ulus hakkında daha fazla bilgi edinmek için can atarak, ağır askerileştirilmiş Transdinyester sınırına en yakın zamanda tekrar gideceğim.

Dinyester Nehri’nin doğusunda, Moldova ile Ukrayna arasında sıkışmış olan bu küçük toprak şeridi, 1991’de SSCB’nin yıkılışından sonra Rusya yanlısı olarak devam etti. Moldova ile ayrılıkçı devleti arasındaki gerilimler çatışmaya dönüştü, ancak sorun şuydu ki, Transdinyester Sovyet endüstrisi için büyük bir emek havuzu olarak hizmet etmişti ve ayrıca Leninesk Devlet Başkanı Igor Smirnov, Doğu Avrupa’daki en büyük silah stoklarından birinin üzerinde oturuyordu. Çatışma 1992’de Ukrayna ve Rusya’nın araya girmesi ile huzursuz bir ateşkes ile günümüze kadar geldi.

Yazımız gelecek şubat ayı ile birlikte Transdinyester‘de devam edecektir.

Tiraspol’a Hoş Geldiniz…….

Tepkiniz ne?

Benzer İçerikler

1 of 5