Seyahat ve Gezi

Bratislava: Gerçek Hayatı Bulduğunuz Şehir

Bratislava, Slovakya’nın başkenti olan, birçok fırsatı ve çekici noktaları olan güzel bir şehirdir.

Birkaç eyaletin kesiştiği noktada benzersiz konumu sayesinde , Avusturya, Çekya ve Macaristan komşuları ile ideal ulaşım ve sınır ötesi bağlantılar sağlar. Ayrıca, doğal çevreye anında erişim, burayı yaşamak için gerçekten keyifli bir yer haline getiriyor.

Bratislava, bir yanda Tuna nehri, diğer yanda Küçük Karpatlar sıradağlarıyla çevrilidir. Doğrudan metropol alanı içinde, korunan rezervlerin ve Avrupa açısından önem taşıyan habitatların bir parçası olan birkaç korunan doğa rezervi, Tuna taşkın yatakları, alüvyon ormanları ve nehir kolları vardır. Bölge ayrıca köklü bir bağcılık geleneğine sahiptir.

Bratislava nispeten genç bir başkenttir. Cumhurbaşkanlığı, parlamento ve hükümet gibi üst düzey Slovak kurumlarının, bir dizi bilimsel ve kültürel kurumun ve Slovakya’daki tek AB kurumu olan Avrupa Çalışma Ajansı’nın (ELA) merkezidir.

Kentin tarihi, koruyucu, askeri kamplar inşa etmek ve Biatec madeni paralarını basmakla tanınan antik Keltler tarafından topraklarına yerleştiği iki bin yıl öncesine dayanmaktadır. Bölgede ayrıca Roma sınırının, Limes Romanus’un ve Gerulata askeri kampının kalıntıları bulundu. Bratislava aynı zamanda Macaristan Krallığı’nın (1536-1783) başkentiydi ve Habsburg ailesinin (1563-1830) Macar hükümdarlarının taç giyme şehri oldu.

En büyük genişlemesini 1741’de St. Martin Katedrali’nde taç giyen Maria Theresa’nın saltanatı sırasında gördü. Taç giyme geleneği, her yıl canlı bir tören alayı ve cazibe merkezleriyle Taç Giyme Günleri ile canlı tutulur; Şehir merkezinin sokaklarında bulunan sembolik çiniler, geçmişte geçit töreninin izlediği rotayı işaretler.

Çekoslovakya’nın bölünmesinin ardından, Bratislava, 1993 yılında bağımsız Slovak Cumhuriyeti’nin başkenti oldu. Bugün 27 Avrupa başkentinin ailesine aittir ve komşularıyla birlikte, en dinamik ülkelerden biri olma konusunda olağanüstü beklentilere sahip bir metropolitan Euro bölgesi oluşturmaktadır. Avrupa işbirliği ve kalkınma alanları.

Bratislava her zaman çok kültürlü ve çok dilli bir şehir olmuştur. Şehir, sakinleri için iyi yaşam koşulları ve ziyaretçileri için keyifli bir seyahat deneyimi yaratmak için hizmetlerini ve kamusal alanlarını geliştirmek için sürekli çaba sarf ediyor.

Tepkiniz ne?

Benzer İçerikler

1 of 5