Yazılım

HTTP hata kodlarının anlamı nedir?

Web kullanıcıları için en can sıkıcı şeylerden biri HTTP hata sayfalarıdır.

Önemli bir konuyu ararken veya sadece bir web sitesine girmek istediğinizde bu sayfalar aniden görülebilir. Genellikle, bunlar hedef web sitesindeki hataları gösteren 4 XX veya 5XX hata sayfasıdır . Bu ikisinin yanı sıra , isteğintürüne ilişkin 1XX, 2XX, 3XX gibi kodlar vardır . Bunlardan bazılarını zaten biliyor olabilirsiniz; ama daha iyi anlamak için can sıkıcı hata kodlarının ve diğer durum kodlarının anlamını bilmeyenler için açıklayalım.

Listenin başından başlayalım

1XX Bilgi Durum Kodları
1XX kod sınıfı, bilgilendirici durum kodlarıdır. Bir kullanıcının geçici bir istek için bir işlem yapması gerektiğinde ortaya çıkarlar. Temel olarak, kullanıcılara isteğin sorunsuz alındığını ve isteğin geri kalan kısmının şimdi gönderilebileceğini söyler. Bu geçici bir cevaptır.

Bu kodlar, tarayıcınızda bir web sayfasını ziyaret ederken görülemez. Sadece kütükler (loglar) tarafından görülebilirler.

1XX hatalarının listesi:

100 — Devam et.
101 — Anahtarlama protokolleri.
102 İşleme (WebDAV; RFC 2518)
2XX Başarılı Durum Kodları
Bu kodlar, kullanıcının isteğinin Sunucu tarafından başarıyla tamamlandığını gösterir. En çok görülen kod 200 — Tamam. Kullanıcı isteğinin yerine getirildiği anlamına gelir.

Bu tip durum kodlarının da özel bir sayfası yoktur. Böylece doğrudan tarayıcınızdaki durum 2XX kod sayfasını göremezsiniz.

2XX durum kodlarının listesi:

200 — Tamam. Kullanıcı isteği başarılı oldu.
201 — Oluşturuldu.
202 — Kabul edildi.
203 — Yetkili olmayan bilgi.
204 — İçerik yok.
205 — İçeriği sıfırla.
206 — Kısmi içerik.
207 — Çok Durumlu (WebDay).
Yönlendirme için 3XX Durum Kodları
Sunucunun isteği gerçekleştirmek için ek işlemler yapması gerektiğinde 3XX kodları gösterilir. Web sitesinin bir sayfayı yönlendirmesi gerekiyorsa, 3XX ile başlayan durum kodundan birini verecektir .

3xx durum kodunun içinde en çok hangisinin iyi olduğunu belirleyemiyoruz, çünkü hepsi popüler. Özellikle 301 , sayfanın kaynağını kalıcı olarak farklı bir yere yönlendirdiğiniz anlamına gelir. Bu mesaja ulaştığınızda, aynı zamanda yeni bir yere yönlendirileceksiniz.

İçerik geçici olarak yeni bir konuma taşınırsa, durum kodu 302 olacaktır . Bu arada, bu kodlar tarama yaparken de görülebilir. Bir 302 Hata Kodu’na ulaşırsanız, bu, kaynağın kısa bir süre için yeni bir konuma taşındığı ancak ana kaynak değişmediği anlamına gelir. Bir diğeri 304 olup önceki istekten sonra yeni değişiklik olduğu anlamına gelir. Yeni bir sayfa göremezsiniz.

3XX durum kodlarının listesi:

300 — Çoklu Seçenekler
301 — Kalıcı Olarak
302 — Nesne taşındı.
304 — Değiştirilmedi.
305 — Proxy (HTTP / 1.1’den beri)
306 — Anahtar Proxy — Artık kullanılmıyor,
307 — Geçici yönlendirme.
4XX İstemci Tarafı Hataları
Sunucunun istekleri yerine getirmesini engellediğinde 4XX sınıfı durum kodları belirir. 4XX en bilinen ve görülen durum kodu ailesidir. Çünkü bunlar, ana istemci tarafı hata kodları HTTP sınıfıdır. Web sitesi kaynak dosyalarının bir sorunu varsa, bu sinir bozucu sayfaları görmeye başlayacağınız anlamına gelir. Ancak diğer yandan, hata kodu sayfaları web sitesi sahipleri tarafından ihtiyaçlarına göre değiştirilebilir ve bazen can sıkıcı olmak yerine eğlenceli olabilir.

“ 404 bulunamadı ” bu sınıftaki lider hata mesajıdır. Sayfanın kaynağının artık mevcut olmadığı anlamına gelir. Web sitesinin altyapısı veya içerik konumu, herhangi bir yeniden yönlendirme ayarı yapılmadan değiştirildiğinde; kullanıcılar bu hatayı görmeye başlar. Ayrıca bazen yanlış URL bile yazmak 404 hatası görmemize neden oluyor .

İkinci popüler hata “ 400 Kötü İstek ”. Sunucu, isteği kötü bir sözdizimi nedeniyle anlayamadığında ortaya çıkar.

Şifre koruması varsa ve kullanıcı yanlış şifreyi girerse, sunucu kullanıcının hedef sayfaya erişmesine izin verir ve “ 403 Yasak ” hata sayfasını gösterir.

“ 401 Erişim Reddedildi ” hatası aynı zamanda popüler bir hata kodudur, kullanıcı kimlik doğrulaması yapmamız gerektiğini bildirir. Bu mesajı yalnızca giriş yaptıktan sonra görebilirsiniz.

4XX hatalarının listesi:

400 — Kötü istek.
401 — Erişim reddedildi.
403 — Yasak.
404 — Bulunamadı.
405 — Bu sayfaya erişmek için kullanılan HTTP fiiline izin verilmiyor (yönteme izin verilmiyor).
406 — İstemci tarayıcısı, istenen sayfanın MIME türünü kabul etmiyor.
407 — Proxy kimlik doğrulaması gerekiyor.
412 — Önkoşul başarısız oldu.
413 — Talep Çok Büyük.
414 — İstek URI’sı çok uzun.
415 — Desteklenmeyen ortam türü.
416 — İstenen aralık karşılanamıyor.
417 — Yürütme başarısız oldu.
423 — Kilitli hata.
5xx — Sunucu Tarafı Hatası
Bu hata kodları, sunucunun dahili bir hata nedeniyle isteği tamamlayamaması durumunda ortaya çıkar. En yaygın olanı “ 500-Dahili Sunucu Hatası” dır . Bu hatalar doğrudan tarayıcıdan da görülebilir. Ancak, bu mesajı görüyorsanız, muhtemelen hedef web sitenizin diğer sayfalarına ulaşamayacağınızın farkında olmalısınız.

5XX hataları için bir çözüm bulmak için sunucu tarafı servis kayıtlarını incelemeniz gerekir. Nasıl bulacağınızla ilgili deneyiminiz yoksa, sunucu yöneticinize başvurmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Bazı sunucular, bakım veya yüksek kaynak kullanımı nedeniyle yanıt vermeyebilir veya isteği yerine getiremez. Ardından 503 Hata kodunu görmeye başlayacaksınız . Genellikle bu geçici bir hatadır, bu nedenle bir süre geçtikten sonra web sayfasına ulaşmayı deneyebilirsiniz.

5XX Hatalarının Listesi:

500 — Dahili Sunucu Hatası
501 — Uygulanmadı
502 — Sunucu hatası
503 — Hizmet Kullanılamıyor. Bu hata kodu IIS 6.0’a özgüdür.
504 — Geçidi Zaman Aşımı.
505 — HTTP sürümü desteklenmiyo

Tepkiniz ne?

Benzer İçerikler

1 of 5