Vizesiz Ülkeler 2022 Listesi

Vizesiz Seyahat ?

Yeşil pasaport, diplomatik ve hizmet pasaportlarının ayrıcalıklı olduğu ülkelerin haricinde seyahat aşkı ile yola çıkanlar için vize rehberini sizler için derledim.

Vizesiz seyahat almış olduğunuz  (Diğer Pasaport Türleri Hariç) Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) türü  için vize istemeyen ülkelere gerçekleştirdiğin turistik seyahat, vizesiz seyahat olarak tanımlanmıştır.

Vizesiz seyahat uygulaması ülkelere giriş yapmak için konsolosluğa gitmezsin, herhangi bir ücret yada evrak prosedürü ile uğraşmazsınız.  Vize reddi sorunu olmadan çantanızı alıp gitmeniz yeterlidir (bazı ülkelerde pasaport polisi sorun çıkartabiliyor) bu sebeple gideceğiniz ülkenin gümrük ve pasaport işlemleri hakkında bilgi edinin.

Kimlik İle Gidilen Ülkeler

Pasaportun olmadan giriş yapabileceğin ülkeler var. Türk vatandaşıysan, Gürcistan, Moldova, KKTC ve Ukrayna’ya pasaportsuz gidebilirsiniz.

Vizesiz Ülkeler Listesi 2022

Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerin listesini sürekli güncel olarak ülke rehberi ile yayınlayacağım.

Vize İstemeyen Ülkeler Hangileridir?

  • Antigua-Barbuda: Karayiplerde bulunan Ülke, Umuma mahsus pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
  • Arjantin: Güney Amerika’da bulunan bu Ülke, Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.
  • Andorra: Schengen bölgesi dışında kalan bu ülkeye doğrudan seyahat imkanı yoktur. Doğrudan gidiş olmadığı için ülkeye giriş İspanya ya da Fransa üzerinden yapılabilmektedir. Bu çerçevede, maalesef vizesiz olmasına rağmen aktarma yapılan ülkeler vizeye tabidir. Andorra’ya seyahat edebilmek için çift girişli veya çok girişli Schengen vizesi alması gerekmektedir.
  • Azerbaycan: Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeden muaftır. Azerbaycan’a ayrıca pasaportsuz giriş yapılabilmektedir.
  • Arnavutluk: Balkanların bu harika ülkesine, Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Balkanlarda görülmesi gereken muhteşem bir ülke.
  • Brezilya: Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) Sahipleri ülkeye 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. Fakat son zamanlarda Brezilya gümrüğü bir takım zorluklar çıkartıyor diye duyumlar var.
  • Brunei: Barışın Ülkesi veya Bruney Darüsselam, Güneydoğu Asya’daki Borneo adasında yer alan sultanlıktır. 30 Güne kadar vize istemiyor
  • Bosna-Hersek:  Yani asıl adıyla Bosna ve Hersek Balkanlar’da bulunan bu güzel ve şirin ülke; Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ ile çevrili olup Adriyatik Denizi’ne Neum şehrinin olduğu yerde limansız bir kıyısı bulunmaktadır. Vatandaşlarımız, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
  • Bolivya: Güney Amerika’da denize kıyısı olmayan bu ülke. 90 Güne kadar vize istemiyor
Bu sayfadaki bilgiler Dış İşleri Bakanlığı Vize Uygulama Sayfasından Alınmıştır.