Yazılım

XML Nedir WordPress İle Nasıl Kullanılır?

XML Nedir WordPress İle Nasıl Kullanılır?

Kapsamlı Biçimlendirme Dili (XML) her yerde. Sunucular, web güvenliği, güncellemeler ve daha fazlası için kullanılır. WordPress söz konusu olduğunda, PHP ve diğer diller kadar ilgi görmez. Bununla birlikte, XML’in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmek, herhangi bir web sitesi sahibi veya geliştiricisi için çok yararlı olabilir.

XML’in temellerinden bahsederek, yaygın kullanımlarından bazılarını örnekleyeceğim. Ardından, XML’i WordPress’te kullanmanın Eklenti (Plugin) yolunu keşfedeceğiz.

XML Nedir (Ve Nerede Kullanılır)

XML, ‘biçimlendirme dili’ olarak adlandırılan programlama dilidir . Bu programlama dosyaların içindeki öğelere bilgi eklemek için kullanılan etiketlere dayalı bir dil olduğu anlamına gelir.

Çalışırken neye benzediğine dair bir fikir vermesi için basit bir XML çıktısı örneği:

<?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1"?>
<gonder>
<to>Faruk Aydemir</to>
<from>ay Beta</from>
<heading>Başlık</heading>
<body>Bana yazmayı unutma!</body>
</gonder>

Bu çıktıyı .xml dosyası olarak kaydedip bir tarayıcıda açarsanız, tarayıcının bunu kod olarak tanıdığını fark edeceksiniz. Ancak, istediğiniz herhangi bir etiketi kullanamazsınız – kullanmanız gereken XML için onaylanmış şemalar vardır. (Gelecek yazımda ele alacağım) Yanlış etiketleri eklerseniz, tarayıcınız sonuçları anlayamaz ve bunları düzgün bir şekilde görüntüleyemez.

Biçimlendirme dilleri, bir bütün olarak, hayal edebileceğinizden daha çok yönlüdür. Bu tür dilin başka bir örneği HTML’dir. Bu, tüm web’in iskeletidir, ancak bir programlama geçmişiniz olmasa bile, yine de kolayca öğrenilebilir.

XML’in kendisine gelince, birçok kullanımı vardır. Örneğin, verileri depolamak, iletmek ve görüntülemek için sıklıkla kullanılır. Ek olarak, bilgileri düz metin olarak depolamak için web geliştirmede kullanılır, bu da verilerin içe ve dışa aktarılmasını kolaylaştırır. Yazının ilerleyen zamanında, size bu uygulamalardan bazılarını çalışırken göstereceğim.

Site Haritaları Oluşturmak için XML Nasıl Kullanılır

Bildiğiniz gibi, arama motorları web sitenizi ziyaret etmek, hangi sayfaları içerdiğini belirlemek ve ardından onları dizine eklemek için ‘tarayıcıları’ kullanır. Ardından, arama motoru, alakalı sonuçların listelerini oluşturmak için tüm bu bilgileri kullanır:

{“id”:318,”sizeSlug”:”full”,”linkDestination”:”none”} –>

Bir biçimlendirme dilinin amacı, bilgileri hem insanların hem de bilgisayarların anlaması kolay bir şekilde eklemektir. Bu rolü dolduran birçok dil vardır, ancak XML inkar edilemez şekilde biçimlendirmenin kralıdır.

XML’in ne kadar çok yönlü olabileceği konusunda size bir fikir vermek için, onu WordPress’te kullanabileceğiniz birkaç yolu özetleyelim:

  1. Ürünleri içe ve dışa aktarma
  2. Site haritaları oluşturma.
  3. Eklenti verilerini içe ve dışa aktarma.
  4. Tema birimi test verileri yükleniyor.
  5. WordPress içeriğinizi taşıma.

XML’in WordPress’te nasıl kullanılacağı hakkında başka sorularınız varsa, aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.!

elegantthemes tarafından hazırlanan makalenin derlenmiş hali.

Tepkiniz ne?

Benzer İçerikler

1 of 5